AEU officers and staff

Elected leadership

Branch leadership

Meredith Peace
Gillian Robertson
Branch president
Meredith Peace
Deputy president
Justin Mullaly
Branch secretary
Gillian Robertson
Deputy secretary
Carolyn Clancy


Secondary sector

Vice president: Erin Aulich
Deputy vice president: Marino D'Ortenzio


Primary sector

Vice president: Briley Duncan
Deputy vice president: Seir Holley

TAFE and adult provision

Vice president: Greg Barclay
Deputy vice president: Elaine Gillespie

Early childhood

Vice president: Martel Menz
Deputy vice president: Cara Nightingale

Leadership executive officer

Rondah Rietveld

Administrative officers

Julie Pond 
Ann Dettenberg

AEU staff

Member Support Centre

Managers: John Handley and Jeff Slingsby
MSC Officers
Andrew Cassidy
John Kelepouris 
Andrew Kumar
Paul Mariani
Joel O'Connor 
Sarah Parr
Judy Poole
Julie Quinn

Administrative officer:
Linda McKenzie  


Recruitment Training and Campaigning

Manager: Erin Aulich

Team Leader - West
Marylouise Chapman 

Team Leader - East
Mark Hopper 
 

Organisers - West
Kate Aitken
Michael Claven
Rosemary Crowe
Meaghan Flack
Sue Mandley
Erich Sinkis
Kate Wiggins 

Organisers - East
Jon Ferguson
Jeff Gray
Kerry Maher
Joe Mulhall
John Oakley
Helen Stanley
 
 

Team leader - Specialists:  Leslie Adams
Specialists
Student & graduate teachers: Adam Surmacz 
Women: Barb Jennings
Education Support: Kathryn Lewis
OH&S: Janet Marshall
Training: Rowena Matcott
Principals: Glennis Pitches
Online training: Jen Currie
Professional Learning Centre: David Tyson

Administrative officers
Georgia Charleston 
Sue Filippone
Anne Huggins


Sarah Jensen
Julie Lynch 


Tracey Rooney
Alison Sinkis 


Industrial and research

 
Industrial officers
Eddy Johnson
Michael McIver
Amanda Threlfall
Research officers
Justin Bowd
John Graham

Administrative officer
Marlene McLean



Communications

Managers: Rachel Power and Suzanne Taylor

Journalists
Rachel Power
Suzanne Taylor
Seth Unmack
Digital Engagment Officer
Patricia Niklas

Graphic designers
Yuki Kamimura
Peter Lambropoulos
Susan Miller
Web and editorial assistant
Helen Prytherch


Information services

Manager: Asif Iqbal
IT support
Evan Henderson



Membership

Manager: Glenda Piddington
 
Nerissa Challen
Judy Crooks
Mary Giannakopoulos
Wanda Hayes
Helen Levesque
Lina Mastroianni
Georgia Pekin
Leonie Tindale
 

Switchboard

Georgia Pekin
 

Jenni Woods
 
 


Finance

Manager: Jeff Monks

Accounts
Suzanne Frolin

 
Deb McGuire
 
Sally Glynn

HR and organisational development 

 
Manager: Jenny Evans     


Other services

Teacher Learning Network (TLN)

Executive officer
Michael Victory
Project coordinator
Michael Barrett
 
Program coordinator
Max Grarock
Office manager
Rebecca Duke
 

Superannuation fund member-elected directors

Dean Glare Barbra Norris
Christine Stewart Angela Stringer  

Teachers Health Fund representative

Sarah Kupsch
 

Bookmark and Share
AEU VictoriaAEU FederalVictoria Trades Hall CouncilACTU Member Connect ACTU